Warning: Attempt to read property "post_content" on null in /www/doc/www.coolbergen.cz/www/wp-content/themes/Divi/includes/builder/feature/dynamic-assets/class-dynamic-assets.php on line 2078
Ceny apartmánů tzv. „druhého bydlení“ na Šumavě se blíží 100.000 Kč/m2 | Coolbergen consulting s.r.o.

Ceny apartmánů tzv. „druhého bydlení“ na Šumavě se blíží 100.000 Kč/m2

Apartmány tzv. „druhého bydlení“, tedy rekreační apartmány sloužící buďto pouze pro osobní rekreaci anebo také i k dalšímu pronájmu, se těší stále většímu zájmu českých klientů.

Z veřejně dostupných zdrojů jsme proto připravili tabulku, sledující vývoj cen těchto apartmánů v posledních letech, se zaměřením na obec Lipno nad Vltavou a na lokalitu Šumava. Pro zájemce o koupi apartmánů v uvedených lokalitách bude však tabulka pouze orientačním vodítkem, konkrétní ceny se přirozeně mohou lišit. Centrem cestovního ruchu celé oblasti okolo Lipenského jezera je právě obec Lipno nad Vltavou, ačkoli i další obce – Frymburk, Horní Planá, Černá v Pošumaví či Přední Výtoň jsou turisty oblíbené. Obliba Lipna nad Vltavou, ať už ze strany mladých rodin s dětmi, či aktivními seniory, je dána nejen atraktivní polohou, ale i vysokou a stále se zlepšující nabídkou sportovních aktivit, která je – ze všech obcí ležících okolo Lipenského jezera – jednoznačně nejvyšší. Díky tomu se ceny apartmánů ve starších projektech, pohybující se dříve okolo 35.000 Kč/m2, během cca deseti let zvýšily na cca 55.000 Kč/m2. Ceny v nově vznikajících projektech se však pohybují již od 65.000 – 100.000 Kč/m2. Na rozdíl od bytů pro trvalé (primární) bydlení však nabídka zatím převyšuje poptávku, a apartmány se neprodávají tak rychle.
Opakem rušného dění na Lipně jsou lokality nacházející se na Šumavě. Příprava projektů na Šumavě, zejména v oblasti Národního parku Šumava je náročnější, platí zde mnohá omezení pro výstavbu i zastavitelnost pozemků, uplatňovány jsou také přísnější podmínky pro architektonická řešení, ze strany Správy Národního parku Šumava. Právě tato omezení však pro zájemce – vyhledávající klidné a přírodní prostředí, představují výrazně atraktivnější lokalitu, než jakou je obec Lipno nad Vltavou. Díky omezené nabídce se zde ceny dříve pohybovaly okolo 70.000 Kč/m2, v nových projektech v atraktivních lokalitách, jako je např. Kvilda, se ceny pohybují již rovněž okolo 100.000 Kč/m2.
Výjimkou dosud byla obec Nová Pec, s malou nabídkou apartmánů i s malou nabídkou služeb, kde se ceny apartmánů v r. 2014 pohybovaly okolo 35.000 Kč/m2. Se vzrůstajícím zájmem o lokalitu a v souvislosti s nabídkou nových apartmánů ceny nyní dosahují 65.000 Kč/m2. I zde je předpoklad, že ceny apartmánů dále porostou – reálný odhad je na úrovni 80.000 Kč/m2. Zajímavou možnost představuje nový developerský projekt „Moldau Park Nová Pec“, koncipovaný jako projekt s apartmány v rodinných domech. Projekt je nabízen na stránkách www.rekreacninemovitosti.cz a svou novou koncepcí představuje možný směr rozvoje lokalit v Národním parku Šumava. Rozsahem se jedná o menší projekt, vznikající v lokalitě na začátku Národního parku Šumava. Ve čtyřech menších dvojdomcích s moderní architekturou postupně vznikne 20 apartmánů. Jedná se o nový koncept, který by zejména díky atraktivní lokalitě a omezené nabídce mohl vzbudit oprávněný zájem na českém trhu.
Odhadnout vývoj cen rekreačních nemovitostí není snadné, vždy se ale budou odvíjet od stavu ekonomiky i od poptávky a náročnosti konkrétních klientů. Domníváme se, že spíše porostou ceny menších apartmánů, které však dříve dosáhnou určitého stropu. Dále předpokládáme, že se bude zvyšovat poptávka klientely po luxusnějších a prostornějších apartmánech, a vzhledem k současné situaci na trhu, kdy developeři na Šumavě často nabízí spíše malé apartmány, právě v tom vidíme možnost růstu cen i u těchto nemovitostí.
Tabulku najdete na našich stránkách na Facebook
Addy Coolbergen