Při pořízení nemovitosti v Rakousku a v Německu počítejte s vyššími daněmi a poplatky

Česká republika je zemí s nejmenším daňovým zatížením v Evropě při pořízení, držení a prodeji nemovitosti. Je proto důležité si uvědomit, že v mnoha dalších zemích je nutné při financování pořízení nemovitosti, kromě kupní ceny, také počítat s dalšími náklady – s daněmi a poplatky, jejichž výše se liší země od země, a to od 5 až 12 % z kupní ceny nemovitosti.

Česká republika nově již nedaní nabytí nemovitých věcí, a i další daně a poplatky jsou u nás mnohem nižší než v okolních zemích. Česká republika nižším zdaněním pořízení nemovitosti tvoří v Evropě výjimku. V příloze naleznete zkrácený přehled všech poplatků a daní při nabytí, držení a prodeji nemovitosti v ČR, Rakousku a Německu.

Pokud se jedná o možnost uplatnění odpočtu DPH, pak Česká republika „ztrácí“ ve srovnání s okolními zeměmi, kde odpočet DPH při pořízení rekreační rezidence je mnohem více rozšířen, než v ČR. Zejména v Rakousku, ale i v Německu je odpočet DPH při provozování turistického nebo komerčního pronájmu mnohem jednodušší, než v České republice.

Další informace ohledně pořízení a držení nemovitosti v Rakousku naleznete v upraveném vydání naší knihy Bydlení a koupě nemovitosti v Rakousku.