Rozmach rekreačních projektů okolo Lipenského jezera

Oblast okolo Lipenského Jezera zažívá po 10 letech další boom výstavby rekreačních projektů. Jaké jsou trendy a jaké lokality čeká rozvoj?

Rozvoj obcí okolo Lipenského jezera začal výstavbou projektu „Marina Lipno“ rekreačního resortu s apartmány v obci Lipno nad Vltavou v roce 2000. Po něm zde následovala výstavba dalších apartmánových projektů, jako například Riviera Lipno, Ernesta Club, Doky Lipno, Lipno Dreams a Lipno Lake Resort. Stavělo se i v Přední Výtoni, kde bylo postaveno několik domů rekreačního charakteru, ale jinak byla výstavba rekreačních apartmánů či domů, kromě výstavby v obci Lipno nad Vltavou, spíše omezená a ne příliš úspěšná.
Boom ukončila ekonomická krize v roce 2008, a až do roku 2017 byla výstavba nových projektů minimální, a i prodej apartmánů a rekreačních domů probíhal volnějším tempem, než do roku 2008. Současný stav ekonomiky a zlepšující se finanční situace obyvatel ČR přispěly k novému boomu výstavby rekreačních projektů okolo Lipenského jezera. A i v roce 2018 se opakuje situace, že největší koncentrace nových projektů je právě v obci Lipno nad Vltavou, kde vznikají nové projekty, jako jsou Lipno Východ, Lipno Molo, Lipno Západ nebo Corso Lipno. Je otázkou, zda takto velký rozmach nových projektů v obci Lipno nad Vltavou nepovede k přetížení občanské vybavenosti a k další dopravní zátěži v této oblasti.
Nově se rozvoj rekreačních projektů rozšířil i do dalších obcí okolo Lipenského jezera. Počínaje Frymburkem – obcí sousedící s Lipnem nad Vltavou – kde v místech bývalého rekreačního střediska „Větrník“ vznikl projekt s rekreačními domy „Lakeside Village“, pokračuje obcí Černá v Pošumaví, kde se připravuje výstavba hned několika projektů u „Windy Point“, a to zejména přestavba dlouhodobě nevyužívaného objektu, původně vojenského rekreačního střediska, v osadě Hůrka, v pětihvězdičkový hotel. Také v Horní Plané se připravuje výstavba nového rekreačního projektu – s více než 150 apartmány a wellness. Takřka v každé obci okolo Lipna tak vznikne nový, větší či menší, developerský projekt.
Zajímavý je však i rozvoj na druhém břehu Lipenského jezera, a to v obci, která byla dlouhodobě opomíjená investory i turisty, a v Nové Peci. Zde byly projektem „Nova Lake Resort“ realizovány první domy s apartmány v Nové Peci, a tento projekt měl důležitý vliv na rozvoj cestovního ruchu v této obci a zvedl zájem o tuto dříve „zapomenutou“ obec. Vedle plánované přestavby stávajícího, dlouhodobě chátrajícího hotelu v centru obce, vznikne -podle informací uváděných na rekreacninemovitosti.cz – nový projekt „Moldau Park Nová Pec“, který se vymyká stávajícímu trendu výstavby apartmánů ve velkých objektech. V lokalitě přímo na hranici Národního parku Šumava investor postaví apartmány v menších rodinných domech, se dvěma nebo třemi apartmány v domě.
Tento projekt může být inspirací pro citlivější řešení výstavby rekreačních apartmánů a pro rozvoj cestovního ruchu v oblastech, zaměřených spíše na ochranu přírodního prostředí, kde je nutné rozvoj obce koncipovat s důrazem právě na ochranu přírodního prostředí.